جنتین :مطالعات قرآن و حدیث پژوهی

سایت علمی دکتر محسن قاسمپور

نشست بررسی علمی ابعادشخصیت استاد حجتی با حضور دکتر محسن قاسم‌پور

 

گروه اندیشه: نشست «بررسی ابعاد علمی شخصیت استاد سیدمحمد‌باقر حجتی» با حضور دکتر «محسن قاسم‌پور»، امروز 18 مرداد‌،‌ در خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) برگزار می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، این نشست به همت سرویس اندیشه و علم ایکنا از ساعت 16:30 الی 18 با حضور دکتر «محسن قاسم‌پور»، عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان در محل این خبرگزاری برگزار می‌شود.

در این نشست دکتر قاسم‌پور به پرسش‌های خبرنگاران گروه اندیشه و علم درباره شخصیت و جایگاه علمی و خدمات قرآنی دکتر سیدمحمد‌باقر حجتی پاسخ می‌‌دهد.

دکتر حجتی از مؤثرترین پایه‌گذاران رشته علوم قرآن و حدیث در مراکز دانشگاهی است، وی بسیاری از توان و همت خود را در تألیفات خویش، صرف پژوهش‌های مرتبط با علوم قرآنی کرده است. برخی از این تحقیقات بسیار غنی و مفید و پربار از این قرار است؛ «اسباب‌النزول»، این اثر پر ارج با عنایت به فصل نهم کتاب «الاتقان فی علوم القرآن» و کتاب «لباب النقول» اثر«جلا‌الدین سیوطی» نگارش یافته است.

در زمینه تاریخ قرآن، قرائت و تفسیر، استاد حجتی آثار گرانقدری از خود به جای گذارده است. یکی از مهم‌ترین آثار وی در این باب، کتاب «پژوهشی در تاریخ قرآن» است که به دلیل ارائه روان مطالب علمی، نزدیک به بیست‌بار تجدید چاپ رسیده است و سال‌هاست که مورد استفاده همگان قرار دارد. در این کتاب بحث‌های متنوعی از تاریخ قرآن کریم با توجه به آرای فریقین بررسی شده و نادرستی برخی از آرای خاورشناسان به اثبات رسیده است.

این نشست به همت سرویس اندیشه و علم ایکنا از ساعت 16:30 الی 18 با حضور دکتر «محسن قاسم‌پور»، عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان در محل این خبرگزاری برگزار می‌شود

دکتر «محسن قاسم‌پور»، در سال 1340 در شهر کاشان به‌دنیا آمد. تحصیلات خود را تا پایان متوسطه در همین شهر سپری کرد و در سال 1359 در رشته علوم تجربی دیپلم گرفت. پس از آن در رشته الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران تحصیلات عالی خود را پی‌گرفت.

وی در سال 1366 دوره کارشناسی را به اتمام رساند و در سال 1369 در همان دانشگاه از پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد خود دفاع کرد. پس از آن به دوره دکترای دانشگاه تربیت مدرس راه یافت و در سال 79 با دفاع از رساله دکترای خود با عنوان «بررسی تحلیلی و نقد روش تفسیر عرفانی» فارغ‌التحصیل شد.

وی در فاصله سال‌های 66 تا 70 به عنوان محقق و نویسنده در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت‌های فرهنگی مشغول بود و از سال 71 تا 78 در سمت‌های معاون دانشجویی دانشگاه کاشان و مدیر‌گروه الهیات و معارف ‌اسلامی این دانشگاه به عرضه خدمات علمی و فرهنگی پرداخت و هم‌اکنون عضو هیئت علمی این دانشگاه است.

از آثار علمی این محقق و استاد دانشگاه، تألیف کتاب «پژوهشی در جریان‌شناسی تفسیر عرفانی با نگاهی به پنج تفسیر مهم عرفانی از قرن چهارم تا پایان قرن هشتم» است.

  
نویسنده : قاسمپور ; ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸۸/۱٢/۱۸
تگ ها : مصاحبه ها